منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

استفاده از Caps Lock برای تغییر طرح بندی صفحه کلید

\"caps

caps lock

سلام :)

چند وقت پیش بود که نمی دونم کدوم از خدا بی خبری با چه نیتی یه روزی رو به اسم روز Caps Lock نام گذاری کرد. بچه های وبلاگ نویس خومون هم بهشون بر خورده بود و از کارهاشون برای تغییر کاربری این کلید نوشته بودن که فرود و شاهین آزاد از جمله ی اونها هستن.

دروغ چرا این دکمه نه زیر دست و پای من بود که بخوام براش کلک سوار کنم و نه اینکه ازش دلخوری خاصی داشتم! یه چیزی تو مایه های بقیه دکمه های کمتر/اصلاً استفاده شده ی روی صفحه کلید بود تا اینکه توی وبلاگهای دیگه مثله وبلاگ سار دیدم که ازش به عنوان تغییر طرح بندی صفحه کلید استفاده می کنن و از این ایده خوشم اومد و من هم تصمیم گرفتم به جای Alt+Shift از این دکمه استفاد کنم. هم این که یه دکمه به دو دکمه اولیت داره (بهم انگ نزنید D: ) هم اینکه یه کار جالب بود برام :)

اگر یادتون باشه چند وقت پیش توی پست «اضافه کردن طرح بندی فارسی کیبورد به آرچ گنو/لینوکس» یاد گرفتیم که چطوری طرح بندی اضافه کنیم به صفحه کلید و چطوری کلید/هایی برای جابجایی بین اونها تعریف کنیم. خب حالا کافی هست همون کلید رو caps lock بزاریم. خیلی راحت! پس باید به جای خط زیر:

Option            \"XkbOptions\"    \"grp:switch,grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll\"

بنویسیم:

Option			\"XkbOptions\"	\"grp:switch,grp:caps_toggle,grp_led:caps\"

 خب از این به بعد با زدن دکمه ی caps lock می تونیم بین طرح بندی های مون جابجا بشیم.

 امّا … !! یه مشکل کوچولو هست. اومدیم و یه روزی لازم شد caps lock کاربرد واقعی خودش رو انجام بده! یا اصلاً نه لازم نشد یه مشکل دیگه هست که ناخود آگاه همه ی حروف انگلیسی بزرگ نوشته می شن! این همون مشکلی هست که یه چند مدت من رو توی خماری گذاشته بود. مشکل از این قرار بود که یهویی اتفاق می افتاد و یا باید ولش می کردم اعصابم رو بخوره تا خودش درست بشه یا ریستارت کنم سیستم رو یا با اسکریپت caps lock رو غیر فعال کنم. خب مشکل از اونجا ناشی می شد که وقتی Shift+Caps lock رو بزنیم کاربرد واقعیش ظاهر میشه و من بیشتر وقت ها این اتفاق برام می افتاد. اینجا می نویسم تا برای شما همچین اتفاقی نیوفته :)

شب خوش ;)برچسب ها : , , , , , , ,