منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

استفاده از mdadm برای پیکربندی RAID در لینوکس

از mdadm برای پیکربندی RAID های نرم افزاری استفاده می شود. یک RAID نرم افزاری تحت کنترل سیستم عامل عمل خواهد کرد. در نام mdadm، حروف md بر گرفته از multiple-device می باشد. یعنی با mdadm چندین دیوایس را در غالب یک دیوایس پیکربندی کنیم که در RAID ها چندین دیسک در غالب آرایه ای از دیسک های وابسته به هم هستند. برای ایجاد RAID توسط mdadm می بایست فایل etc/mdadm.conf/ را  با دیواس مناسب و آریه ای از دیسک ها ویرایش کنیم.در خطوط زیر برای پیکربندی و مشخص کردن دیوایس های شرکت کننده در آرایه RAID و همچنین دیوایس RAID (یعنی dev/md0/) را مشخص کرده است.

DEVICE /dev/sd[abcd]1

ARRAY /dev/md0 devices=/dev/sda1,/dev/sdb1,/dev/sdc1,/dev/sdd1

خط Device در زیر، دیوایس هایی را که در پیاده سازی RAID شرکت می کنند را مشخص می کند. در خط زیر 1 [sd[abcd یعنی تمامی دیوایس هایی که با sd شروع شده و سپس در ادامه آنها یا a1 یا b1 یا c1 و یا d1 بیاید، که شامل دیوایس های زیر می شود :

dev/sda1/

dev/sdb1/

dev/sdc1/

dev/sdd1/

خط ARRAY دیوایس RAID یعنی dev/md0/ را تعریف می کند که از دیوایس های خط DEVICE تشکیل شده است. سپس به طور مثال دستور زیر را برای ایجاد RAID0 بر روی دیوایس dev/md0/ اجرا کنید (علامت \ در خط زیر برای این است که ادامه دستور را در خط بعد بنویسیم)

 \  mdadm -C /dev/md0 –level=raid0 –raid-devices=4 /dev/sda1 /dev/sdb1 /dev/sdc1

dev/sdd1/

دستور بالا واضح است در ادامه سوییچ های بالا توضیح داده شده است :

  • با استفاده سوییچ C- یا create– یک دیوایس جدید RAID ایجاد می شود.
  • با استفاده از سوییچ level– یا l- سطحی از RAID را مشخص می کند که باید بر روی دیوایس (یعنی dev/md0/) پیاده سازی شود. لینوکس از سطوح استاندارد RAID یعنی سطح های : صفر، یک ، پنج و همچنین RAID01 و RAID10 و RAID4 پشتیبانی می کند. می توانید مطلب “RAID های صفر، یک و پنج و RAID01 و RAID10” و  “دیگر RAID ها” را مطالعه کنید.
  • با استفاده از سوییچ raid-devices– تعداد و دیسک ها را که با یک فاصله از هم جدا شده اند را مشخص می کنید.

برای مطالعه بیشتر مطالب و پیاده سازی RAID های سطوح مختلف زیر را بخوانیدبرچسب ها : , , , ,