منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

لینوکس puppy

یه مدت پیش یکی از دوستانم که یه کاربر عادی کامپیوتر هست با سیستم قدیمیش یه سر به من زد.این دوست من به دلایلی(!) دوست داره از لینوکس استفاده کنه و من قبلا براش ابونتو رو نصب کرده بودم ولی سیستمش اونقدر قدیمیه که باش هیچ کاری جز زدن دکمه پاور و بعد خیره شدن به صفحه مانیتور نمیشه انجام داد. برای همین دنبال یک لینوکس بی دردسر و سازگار با سیستم های قدیمی گشتم و مسلما انتخاب های زیادی داشتم ولی puppy رو براش نصب کردم با این امید که برای یک کاربر عادی، لینوکس بی دردسر(!)و در عین حال جذاب باشه .

\"\"

واقعا لینوکس های سبکی مثل puppy جام حیات یک یک کامپیوتر قدیمی و مرده هستند. خیلی برای دوستم جالب بود که این کامیپوتر قدیمی میتونه دوباره بازدهی خوبی داشته باشه و به دردش بخوره.

ولی موقعی که میخواستم puppy را نصب کنم دیدم یک کاربر عادی، که احتمالا تا حالا از ویندوز استفاده میکرده و حالا میخواد برای زنده کردن سیستم قدیمیش سراغ لینوکس بیاد و puppy را انتخاب کرده راه پیچ در پیچ و گیج کننده ای داره،. برای همین، اینجا راه هایی که رفتم را مینویسم تا نفر بعدی برای پیدا کردن این چیزها زیاد وقت صرف نکنه و دوست من هم گزارش همه اتفاقهایی که برای سیستم افتاده را اینجا داشته باشه .

نصب

اول از همه باید puppy را داشته باشید !

میتونید puppy را از Puppy download page دانلود کنید و بعد هم رایت روی CD (راهنما) و بعد شما یک سیدی زنده puppy را دارید که میتونید باش بوت بشید .

بعد از این که با این سیدی زنده بوت شدید و دسکتاپ puppy را دیدید:

۱روی صفحه راست کلیک کنید و بعد از مسیر system برنامه Gparted partition manager را انتخاب کنید . حالا باید با این برنامه پارتیشن هاتونو بسازید. شما یک پارتیشن برای puppy میخواد حد اقل میتونه ۵۰۰ MB باشه و یک پارتیشن برای swap که ۵۰۰MB براش فضا میزاریم بعد هم apply را میزنیم و از برنامه میایم بیرون .

۲حالا روی دسکتاپ دنبال setup بگردید روش کلیک کنید تا یک پنجره باز شه به قسمت install برید، Puppy Universal Installer را انتخاب کنید.

\"\"

۳باز هم یک پنجره باز میشه که از توی لیست هارد دیسک، فلش و هر چیزی که قرار puppy اونجا بره را انتخاب میکنم.

۴خوب من هارد دیسک را انتخاب کردم و بعد از اون یک پنجره میاد که لیست هارد های من را نشان میده، اینجا هم هارد مورد نظرم را انتخاب میکنم.

۵در مرحله بعد پنجره ای میاد که کلی گزینه های جورواجور داره که شما میتونید توشون بچرخید و ببینید چی هستن ولی من همون پارتیشنی که برای puppy توی مرحله ۱ ساختم را اونجا پیدا میکنم ، (مثلا پارتیشن من با /dev/sda5 نشان داده) و بعد کلیک تا برم به مرحله نصب.

۶قبل از این که بیشتر پیش برید روی ایکل CD-ROM روی صفحه کلیک میکنم تا mount بشه و اماده‌ی خوندن.

۷بقیه مراحل پیغام هایی هستن که شما باید OK بزنید و یک جا هم باید بین نصب با صرفه (Frugal) و نصب کامل (Full) یکی را انتخاب کنید که توضیحات و تفاوت هاشون را توی همون پینجره برای شما مینویسه، من نصب کامل را انتخاب کردم.

۸حالا باید منتظر بمونید تا نصب تموم بشه، که البته زیاد طول نمیکشه. بعد از تمام شدن نصب و کپی فایل ها، یک پیغامی درباره Grub میاد و یک فایل متنی، من این مرحله را زدم بره!!! چون برای Grub نقشه ی دیگه ای دارم . (Grub و LILO دوتا بوت لودر هستن که برای لینوکس استفاده میشن و من Grub را برای سیستم دوستم انتخاب کردم)

GRUB

۹حالا که همه چیز تموم شد میرم سراغ Grub که دروازه‌‌ی ورودیمون هست، برای ساختان این دروازه دوباره میریم setup را از روی دسکتاپ احضار میکنیم، از قسمت Drive ما Grub را انتخاب میکنیم .

۱۰از پنجره باز شده بین Expert و Simple من Expert را انتخاب کردم.

۱۱از پنجره باز شده اول میریم سراغ begin و بعد در پنجره اول standard را انتخاب کردم و زدم ok پنجره بعدی هم root و بعد ok و پنجره آخر باید مسیری که میخوایم گراپمون اونجا نصب باشه را بنویسیم. اگر یادتون باشه من puppy را توی sda5 (همون /dev/sda5) نصب کردم پس همون ادرس را نوشتم که گراپ هم همونجا باشه یعنی : /dev/sda5

\"\"

۱۲دوباره پنجره اول را میبینیم و حالا میریم سراغ مرحله بعد از begin، یعنی Linux و اونجا لینوکس هایی که روی سیستم داریم و مسیر هاشون نشون داده شده را انتخاب میکنیم تا به لیست گراپ اضافه بشن و توی پنجره های بعدی این مرحله هم عنوانی که با اون در grub نمایش داده میشن را مینویسیم .

۱۳بعد از این که مرحله قبل کامل شد و برگشتیم به پنجره اول! اگر مثل دوست من چیز بجز لینوکس روی سیستمتون دارید میرید به Other و مشابه قسمت قبل، انها رو هم به گراپ اضافه میکنید.

۱۴اگر دیگه توی اون پنجره اول کاری ندارید گزینه install را انتخاب کنید و به همه چیز پایان بدید \':)\' .

من بعد از انجام مراحل بالا هم چنان با گراپ مشکل داشتم !

Error1: بعد از ریاستارت خبری از گراپ روی سیستم نبود و در وازه‌ای برای ورود به puppy نداشتم ! برای حل این مشکل دوباره با دیسک زنده بوت شدم و حالا باید بدونم گراپم کجاست؟! یادتونه که من گراپ را توی dev/sda5 نصب کردم ؟ و از اونجایی که sda هارد شماره ۱ من هست پس الان گراپ توی هارد ۱ و پارتیشن ۵ هست !

ولی از کجا فهمیدم sda هارد ۱ من هست ؟ این اطلاعات توی فایل device.map هست که برای خوندنش یک consol باز کنید و بزنید :

cat /boot/grub/device.map

خروجی شد:

(hd0) /dev/sda

(hd1) /dev/sdb

نکته : شماره پارتیشن گرابی همواره یکی از معادل لینوکسی آن کمتر است .

نکته‌ : برای اشنایی با جریان شماره گذاری پارتیشندرلینوکس در گوگل سرچ بزنید “شماره پارتیشن در لینوکس” .

خوب پس پارتیشن من از نظر لینوکسی هارد ۱ و پارتیشن ۵ هست ولی توی گراپ میشه هارد ۰ و پارتیشن ۴ .

پس حالا توی consol دستور grub را میزنم و بعد هم دستورات زیر را به ترتیب وارن میکنم :

root (hd0,4)

setup (hd0)

quit

Error2: گراپ آمد و من با ورود به puppy مشکلی نداشتم ولی ورود به ویندوز با مشکل رو به رو شد و ارور شماره ۱۳ را میداد! برای حل این مشکل با دیسک زنده بوت شدم به مسیر .dev/sda5/boot/grub رفتم و فایل menu.lst را باز کردم و کدی که مربوط به ویندوز بود را به صورت زیر تصیح کردم(مسلما شما باید اعداد خودتون را وارد کنید و ببینید پارتیشن ویندوزتون کجاست):

title Windows

rootnoverify (hd0,0)

chainloader +1

 

 

وصل شدن به اینترنت

برای این مرحله بتون پیشنهاد میکنم راهنمایی که آقای سعید زبردست نوشتن را بخونید که هرچی نیازه اونجا هست با این توضیح که اگر مثل دوست من adsl دارید پس باید برید سراغ:

اتصال به اینترنت ADSL ——> •مراحل pppoe-setup در Arch

فقط برای پیشگیری از گیج شدن شما، باید بگم که برای اعمال تنظیماتی که در آن راهنما گفته نیاز به یک خط فرمان یا همون محیط متنی دارید و اگر روی صفحه دسکتاپتون را نگاه کنید console را خواهید یافت پس روش کلیک کنید و بعد با نوشتن pppoe-setup و بعد از اون اینتر کار شما برای انجام تنظیمات شروع میشه \';)\'

بعد از این که تنظیمات تموم شد میتونید با زدن دستور pppoe-start در console به اینترنت وصل شید البته اگر کابل ها وصل باشه و مودم روشن و البته شارژتون را هم پرداخته کرده باشید ! pppoe-stop هم برای قطع اتصاله که حدسش هوش زیادی نمیخواد \':D\' .

\"\"

و البته یک سری واسط گرافیک هم میتونید براش پیدا کنید !

نصب نرم‌افزار

برای نصب نرم افزار پیش زمینه ای که نیاز دارید اینه که کلا طریقه نصب نرم افزار در لینوکس را بدونید. من قبلا برای دوستم این موضوع را توضیح دادم و اینجا درباره‌ی خود puppy و مدیریت بسته ها و …. حرف میزنیم .

وقتی جدول زمانی توزیع های لینوکس را نگاه میکنید میبینید puppy برای خودش مستقله و بر اساس توزیع دیگه ای نیست و فرمت بسته های خودش را داره که پسوند اخرش .pet (مخفف: Puppy’s Extra Treats) هست، توی این صفحه، میتونید اطلاعات بیشتری در باره پکیج های puppy بخونید.

(توضیح : اگر مثل دوست من تا حالا کاربر ویندوز بودید، میدونید که فایل های اجرایی در ویندوز پسوندشون .exe هست و باز هم اگر مثل دوست من یه مدت با ابونتو سر و کله زده باشید میدونید که پسوند پکیج ها اونجا .deb است و حالا در puppy با .pet رو به رو میشید) .

PPM مخفف Puppy Package Manager مدیر بسته ای هست که برای puppy استفاده میشه و واسط گرافیکی مناسبی هم داره، توی ویکی فارسی برای پاپی لینوکس یه چیزی در باره مدریت بسته های petget گفته ولی من همیچین چیزی ندیدم! فکر میکنم این را اشتبا نوشته باشه ولی اطلاعات خودم هم دقیق نیست! خوب بگزریم………

\"\"

یه پروژه ای هم هست به نام woof که از نسخه ۴.۲X سر و کلش پیدا شده و خیلی چیز جالبیه، این جور فهمیدم که از توزیع های دیگه یه توزیع puppy میسازه یا یه همچین چیزی که گذاشتم توی برنامم تا باش سر و کله بزنم و دقیق تر ببینم که چیه !

خوب دوست عزیز بقیش با خودت من دیگه خسته شدم \':D\'

فقط چند تا چیز دیگه رو هم بگم! یکی این که puppy پسوردی برای root نداره ! پس مراقب باش یوهو چیزی را خراب نکنی.

نکته بعد هم اینه که اگر میخوای زبان فارسی را به keyboard اضافه کنی برو همون setup که روی دسکتاپه و از قسمت hardware>Keybord |mouse|screensaver توی پنجره gtkdialog باید advanced Xorg Keyboard configu……. را انتخاب کنی و در اون پنجره layouts را بزنی ir-iran را اضافه کنی و بعد دباره برگردی به پنجره قبلی و بری به لبه ی options اونجا گزینه اول را بزنی کلیدهایی که برای swich بین زبان ها رو میخوای OK بزنی و قتی همه ی اینا تموم شد اول اون کلید yes پایین صفحه را بزنی تا تنظیمات فعال بشه و بعد هم پایان.

راستی یک برنامه ای هست به نام cmus که توی محیط متنی اجرا میشه و میتونه جای برنامه هایی مثل rhythmbox و …….. را براتون بگیره .برچسب ها :