منبع اصلی نوشتار زیر در این لینک قرار دارد

کارهایی که می‌توانید بعد از نصب فدورا ۱۷ انجام دهید

مدتی از انتشار فدورا ۱۷ گذشته است و می‌توان گفت که یکی از بهترین توزیع‌های لینوکس تا به حال، فدورا ۱۷ بوده است. اما محیط این توزیع به تنهایی، ممکن است کمی خسته کننده به نظر برسد و برای بهتر شدن آن، لازم است که کارهایی نه چندان مشکل را انجام دهید. بی شک بعد از شخصی سازی و سفارشی سازی آن، با محیطی بسیار جذاب مواجه خواهید شد که به همراه ابزارهای مخصوص فدورا در پشت ظاهرش، توزیعی کم‌نظیر برایتان خواهد بود.

\"Fedora

در صورتی که تا به حال به فدورا ۱۷ مهاجرت نکرده یا از نسخه‌های قبلی به این نسخه آپگرید نکرده‌اید، می‌توانید این توزیع را از این وبسایت دریافت و دستورات مربوط به آپگرید را در این صفحه مشاهده کنید.

پیش از شروع کار، بهتر است مطمئن شویم که سریع‌ترین مخازن برای دانلود بسته‌ها انتخاب می‌شوند. می‌توان با نصب بسته yum-fastestmirror این نیاز را به خوبی برطرف کرد:

$ su -c \’yum install yum-fastestmirror\’

۱. پیکربندی sudo:

در صورتی که به استفاده از sudo عادت کرده‌اید یا استفاده از آن را به روش‌های دیگر ترجیح می‌دهید، بدین روش عمل کنید:

ابتدا این فرمان‌ها را اجرا کنید:

$ su -c \’yum install nano\’
$ su –login -c \’EDITOR=nano visudo\’

در فایل متنی باز شده به پایین حرکت کنید تا به «root    ALL=(ALL)    ALL» برسید. بعد از این خط، خطی کاملا مشابه را وارد کنید، با این تفاوت که به جای root، نام کاربری خود را قرار دهید. سپس Ctrl+X را فشرده، بعد از آن Y و سپس اینتر را بزنید. حال با اجرای فرمان sudo whoami می‌توانید عمل کردن sudo را بررسی کنید.

۲. آپدیت سیستم

قبل از انجام هر کاری،  بهترین کار آپدیت سیستم و نرم‌افزارهای نصب شده می‌باشد، چرا که سیستم کاملا به روز شده و هنگام نصب نرم‌افزارهای دیگر، دیگر نیازی به آپدیت تکه تکه بسته‌های نصب شده نیست. از طریق این فرمان می‌توان عملیات به روز رسانی را آغاز کرد:

# yum upgrade

۳. نصب کدک‌های چندرسانه‌ای و برنامه‌های nonfree

فدورا در مخازن خود دارای بسته‌های مربوط به کدک‌های چندرسانه‌ای و برنامه‌های غیر آزاد نمی‌باشد و برای نصب آن‌ها می‌بایست از نرم‌افزارهای دیگر یا مخازن دیگری کمک گرفت. برنامه easyLife در این زمینه کمک شایانی می‌کند و کاربر می‌تواند با باز کردن برنامه و تنها با چند کلیک، بسته‌ها و کدک‌های مورد نظر خود را نصب کند. برای دریافت این برنامه و نصب آن، آن را از این لینک دریافت و سپس با دبل کلیک بر روی آن نصبش کنید. سپس از طریق منوی Activities آن‌را اجرا کرده و بسته‌های مد نظر خود را انتخاب و نصب کنید.

به منظور پخش فایل‌های دی‌وی‌دی این فرمان‌ها را در ترمینال اجرا کنید:

# rpm -Uvh http://rpm.livna.org/livna-release.rpm
# yum install libdvdread libdvdnav libdvdcss lsdvd

۴. نصب برنامه‌ها و ابزارهای کاربردی:

 • Yumex: این برنامه یک رابط گرافیکی برای مدیر بسته YUM بوده و ظاهر و کارایی بهتری نسبت به Add/Remove دارد. برای نصب آن فرمان زیر را در ترمینال اجرا و بعد از آن از منوی Activities اقدام به اجرای آن کنید:
# yum install yumex

\"Yumex\"

 • نصب فرمت‌های فشرده‌سازی:
# yum install p7zip p7zip-plugins unrar unace unrar zip unzip sharutils uudeview lha arj cabextract
 • گسترش عملکرد Nautilus (مدیر پرونده فدورا در میزکار گنوم):
# yum install nautilus-actions nautilus-image-converter nautilus-open-terminal
 • نصب مجری جاوا:
# yum install jre icedtea-web
 •  نصب Google Chrome: ابتدا فرامین زیر را اجرا کنید:
# yum install wget
# wget https://dl-ssl.google.com/linux/linux_signing_key.pub
# rpm –import linux_signing_key.pub

سپس بسته به معماری سیستم خود، یکی از این دو فرمان را اجرا کنید (دقت کنید که هر کدام یک فرمان هستند و کل خط باید در یک فرمان اجرا شود):

برای سیستم‌های ۳۲بیتی:

# sh -c 'echo "[google]
name=Google Chrome 32-bit
baseurl=http://dl.google.com/linux/chrome/rpm/stable/i386" >> /etc/yum.repos.d/google.repo'

برای سیستم‌های ۶۴بیتی:

# sh -c 'echo "[google]
name=Google Chrome 64-bit
baseurl=http://dl.google.com/linux/chrome/rpm/stable/x86_64" >> /etc/yum.repos.d/google.repo'

و سپس فرمان زیر را برای نصب آن اجرا کنید:

# yum install google-chrome-stable
 • نصب GIMP ، Inkscape و برنامه‌های گرافیکی دیگر:

GIMP پیشرفته ترین ابزار ویرایش تصویر در گنو/لینوکس می‌باشد. نسخه ۲.۸ در مخازن موجود بوده و شامل ویژگی‌هایی از قبیل تک پنجره بودن، تب فایل‌ها، گروه‌های لایه‌ و … می‌باشد. با اجرای این فرمان می‌توان آن را نصب کرد:

# yum install gimp gimp-data-extras gimpfx-foundry gimp-lqr-plugin gimp-resynthesizer gnome-xcf-thumbnailer

\"GIMP

Inkscape را بی‌شک می‌توان بهترین برنامه ویرایشگر vector در دنیای نرم‌افزار‌های آزاد نامید. یک سازنده‌ خوب فایل‌های svg که ابزاری ضروری برای تمامی طراحان و توسعه دهندگان گرافیکی می‌باشد. برای نصب آن اینچنین عمل کنید:

# yum install inkscape

Dia برنامه‌ای برای ترسیم انواع مختلف دیاگرام‌ها از قبیل دیاگرام‌های ساختاری استاتیک UML و دیاگرام‌های شبکه‌ می‌باشد. علاوه بر این‌ها می‌توان از آن در entity relationship modeling نیز استفاده کرد. این برنامه می‌تواند دیاگرام‌ها را در فرمت‌های دستی، XML یا ‎PostScript ذخیره کند.

# yum install dia
 • LibreOffice: فدورا به صورت پیشفرض با برنامه‌های آفیس ارائه نمی‌شود اما می‌توان LibreOffice را از مخازن آن به راحتی نصب نمود:
# yum install libreoffice libreoffice-langpack-en
 • نصب VLC Media Player: بی‌شک یکی از بهترین برنامه‌ها در زمینه پحش فایل‌های صوتی و تصویری، برنامه نام‌ آشنای VLC Media Player می‌باشد. با این برنامه شما می‌توانید تقریبا تمام فایل‌های صوتی و تصویری خود را اجرا کنید. برای نصب آن این فرمان را در ترمینال اجرا کنید:
# yum install vlc
 • ویرایش فایل‌های صوتی و تصویری:

برنامه‌های OpenShot و Audacity به ترتیب برای ویرایش فایل‌های ویدئویی و فایل‌های صوتی به کار می‌روند. با اجرای این فرمان این‌دو را نصب کنید:

# yum install audacity audacity-freeworld openshot

۵. شخصی‌سازی محیط فدورا (گنوم):

میزکار گنوم ارائه شده در فدورا تقریبا خالص بوده و شامل هیچ ابزار یا افزونه‌ای نمی‌باشد، اما می‌توان از مخازن آن بسته‌های زیادی را دانلود و نصب کرد تا سیستم جلوه بهتری داشته باشد.

 • افزونه‌های کاربردی: برای افزایش دسترسی و عملکرد میزکار گنوم می‌توان افزونه‌های مناسبی را نصب کرد که در سرعت بخشیدن به کار یا شخصی‌سازی محیط میزکار تأثیر گذار هستند. فرمان زیر را برای نصب تعدادی از این افزونه‌ها اجرا کنید:
# yum install gnome-shell-extension-common gnome-shell-extension-user-theme gnome-shell-extension-systemMonitor gnome-shell-extension-workspace-indicator gnome-shell-extension-remove-accessibility-icon gnome-shell-extension-places-menu gnome-shell-extension-dock gnome-shell-extension-cpu-temprature gnome-shell-extension-alternative-status-menu
 • پوسته‌های GTK: برای نصب چند پوسته زیبا این فرمان را اجرا کنید:
# yum install zukitwo-gtk* zukitwo-metacity* gnome-shell-theme-zukitwo zukini-gtk* zukini-metacity* gnome-shell-theme-zukini zukiwi-gtk* zukiwi-metacity* gnome-shell-theme-zukiwi

\"Zukiwi

 • آیکن‌های اضافه: پوسته‌های Faenza و Elementary آیکن‌های بسیار زیبایی را به شما ارائه می‌دهند. با اجرای این فرمان آن دو را نصب کنید:
# yum install faenza-icon-theme elementary-icon-theme

\"Faenza

 • حال برای دسترسی به این پوسته‌ها می‌بایست برنامه GNOME Tweak Tool نصب شود:
# yum install gnome-tweak-tool

\"GNOME

بهتر است یک بار از محیط میزکار خارج شده (Log out کنید) و دوباره وارد شوید تا تغییرات کاملا اعمال شود. سپس در منوی Activities برنامه Advanced Settings را باز کرده و در آن به مدیریت پوسته‌ها و افزونه‌ها بپردازید.

 • تغییر فونت‌ها: اگر از فونت‌های پیش‌فرض فدورا راضی نیستید، فونت‌های Droid جایگزین بسیار مناسبی برای آن‌ها می‌باشند. برای دانلود آن‌ها به این لینک مراجعه کنید. پس از دانلود، فایل را اکسترکت کرده و فونت‌ها را در پوشه‌ای به نام ‎.fonts در دایرکتوری خانگی خود کپی کنید (اگر وجود ندارد آن را بسازید). سپس فرمان زیر را در ترمینال اجرا کنید:
# fc-cache -f -v

سپس برنامه Advanced Settings را باز کرده و در قسمت Fonts، فونت ها را به Droid Sans تغییر دهید (تنها قسمت Monospace را ویرایش نکنید).

23 دیدگاه برای این نوشته:

 1. \'\'داود:

  ۰۵ شهریور ۱۳۹۱
  مرسی به خاطر گردآوری این مطالب
  خارق العاده بود
 2. \'\'numb95:

  ۰۵ شهریور ۱۳۹۱
  سلام
  چند‌تا مسئله
  ۱-livna.org دیگه وجود نداره و با rpmfusion ادغام شده
  ۲-نانو به صورت پیش‌فرض نصبه
  ۳-گوگل به طور کامل ایران رُ تحریم کرده! برای استفاده از گوگل کروم میشه از کرومیوم استفاده کرد!اگه کسی خود گوگل کروم رو می‌خواد باید P****CHAINS رو ست کنه و قبل از هر دستوری برای استفاده از محصولات گوگل اونو بزنه تا تحریم دور زده شه
  ۴-با نسخه‌های مختلف فدورا آفیس ارائه میشه (حداقل با اسپین KDE اش اینطور بوده)
  این دوتال لینک رو ببینی و ازشون ایده بگیری بد نیست
  http://fedorafans.com/1390/04/22/136/
  http://fedorafans.com/1390/03/30/34/
 3. \'\'عرفان طباطبائی:

  ۰۵ شهریور ۱۳۹۱
  سلام دوست عزیز
  ممنون از نظرت

  ۱. من livna رو اضافه کردم چون بسته libdvdcss در مخازن RPMFusion نیست.
  ۲. خیر nano به صورت پیشفرض نصب نیست.
  ۳. این دستورالعمل ها کلی هستن و فقط برای کابران داخل ایران نیستن. امروزه هم اکثرا از اینی که شما گفتی استفاده میکنن.
  ۴. منظور ما در این مطلب نسخه اصلی و سی‌دی فدورا ۱۷ هستش نه اسپین‌های دیگه.

  بابت لینکا هم ممنون

 4. \'\'عرفان طباطبائی:

  ۰۵ شهریور ۱۳۹۱
  خواهش می‌کنم ;-)

  خوشحالم که مفید بوده براتون.

 5. \'\'eMan:

  ۰۶ شهریور ۱۳۹۱
  مرسی عرفان
  پست بی‌نهایت عالی بود
  این دست پست‌ها که آماده‌سازی یه توزیع برای بهترین استفاده رو در دستور کار خودش داره واقعا ارزشمنده
 6. \'\'عرفان طباطبائی:

  ۰۶ شهریور ۱۳۹۱
  خواهش می‌کنم ایمان جان
  قابل بیننده‌های گل لینوکس ریویو و جامعمون رو نداره
 7. \'\'محمد شهدلو:

  ۰۶ شهریور ۱۳۹۱
  آقا جسارته ولی یا من تو ایران نیستم یا شما اشتباه می کنید.چند ماه قبل گوگل محدودیت دانلود کروم و … رو برا ایران برداشت.من با همین روش عادی نصب کردم
 8. \'\'بهنام:

  ۰۶ شهریور ۱۳۹۱
  آقا دو تا سوال دارم:
  توی محیط گنوم فدورا، چطوری میشه پنجره ها را مینی مایز کرد؟ البته نه بوسیله ی بردن موس روی گوشه بالا سمت چپ صفحه. راه دیگه ای هم هست؟
  سوال دیگه اینکه چطور میشه آیکون ها رو روی دسکتاپ قرار داد؟
  ممنون
 9. \'\'عرفان طباطبائی:

  ۰۶ شهریور ۱۳۹۱
  یه راهش راست کلیک روی نوار عنوان و انتخاب گزینه Minimize هست. راه دیگه زدن همزمان کلیدهای Ctrl+Alt+D هستش که تمامی پنجره‌ها رو Minimize میکنه (یا به عبارتی Desktop رو نشون میده). همچنین میتونین در برنامه GNOME Tweak Tool در قسمت Windows عملکرد کلیک وسط موس رو روی Minimize قرار بدین که با این کار هر بار که روی نوار عنوان یک پنچره کلیک وسط موس رو فشار بدین Minimize میشه.

  برای سوال دومتون هم میتونین GNOME Tweak Tool رو باز کنین و در قسمت Desktop، گزینه Have file manager handle the desktop رو روشن کنین.

 10. \'\'بیژن:

  ۰۷ شهریور ۱۳۹۱
  عرفان جان واقعا گل کاشتی
  خیلی وقت بود که می خواستم به فدورا مهجرت کنم اما دقیقا به خاطر تک تک این مشکلات حال و حوصله اش رو نداشتم چون باید دونه دونه توی سایت های مختلف این ها رو ئیدا می کردم به هر حال خیلی ممنون
  راستی یک پیشنهاد
  یک اسکریئت درست کن که همه این کار ها رو با هم بکنه
  ممنون
 11. \'\'عرفان طباطبائی:

  ۰۷ شهریور ۱۳۹۱
  خواهش می‌کنم بیژن عزیز
  خوشحالم که به کارت اومده.

  فکر کنم درست نکنم بهتر باشه، چون ممکنه همه کاربرها به تمامی بسته‌های بالا احتیاج نداشته باشن یا مایل به آپدیت کامل سیستم نباشن. به علاوه اجرای تک تک این فرمان‌ها تجربه آدم رو بیشتر می‌کنه و اگر موقعی نیاز شد خیلی به درد می‌خوره.

 12. \'\'ساسان:

  ۰۷ شهریور ۱۳۹۱
  نوشته خیلی خوبی بود. به نظرم اگر از فدورا خوشتون میاد و وقت هم براتون ارزش طلا رو داره، یه بار خودتون رو راحت کنید و Kororaa رو به جای فدورا نصب کنید. تمام این تغییرات و خیلی بیشتر رو به همراه داره https://kororaa.org
 13. \'\'عرفان طباطبائی:

  ۰۷ شهریور ۱۳۹۱
  ممنون ساسان جان.
  بله همینطوره.

  اما بعضی وقتا نصب کردن جدای نرم‌افزار‌ها و داشتن چیزی که آدم دقیقا میخواد یه مزه دیگه‌ای داره.

 14. \'\'mohsen-rashidi:

  ۱۰ شهریور ۱۳۹۱
  از اینکه نوشتن اینگونه مقالات رو فقط به اوبونتو تخصیص ندادید ممنونم :)
 15. \'\'امیرمسعود:

  ۱۳ شهریور ۱۳۹۱
  من هم به خاطر این نوشتهٔ خیلی مفید از شما ممنونم. پس از شش سال کار با اوبونتو، برای نخستین بار کنار اوبونتو فدورا نصب کرده‌ام. این راهنما به من کمک زیادی کرد.
 16. \'\'عرفان طباطبائی:

  ۱۶ شهریور ۱۳۹۱
  خواهش می‌کنم ;-)

  خوشحالم که مفید بوده براتون.

 17. \'\'صدرایی:

  ۲۶ شهریور ۱۳۹۱
  نانو بطور پیش فرض نصبه حداقل واسه من این طوریه
  خوب بود اما می تونست خیلی بهتر باشه مثل مقاله اوبونتو 12.04
 18. \'\'یاسر:

  ۲۸ شهریور ۱۳۹۱
  عالی بود
  واقعا دستتون درد نکنه
  یه دنیا تشکر
 19. \'\'فرشید نوتاش حقیقت:

  ۰۶ مهر ۱۳۹۱
  سلام عرفان جان
  قبل از هر سخنی بابت مقاله کامل و کاربردی که نوشتی بهت خسته نباشید میگم.
  راستش من جسارتا این اجازه رو به خودم دادم تا مقاله فوق رو به صورت pdf تبدیل کنم. امیدوارم کم و کاستی هاش رو به بزرگی خودت ببخشی.
  اینم لینکش
  http://libooks.ir/index.php/distribution/397-top-things-to-do-after-installing-fedora-17
  یا علی
 20. \'\'فرشید نوتاش حقیقت:

  ۰۷ مهر ۱۳۹۱
  یادم رفته بود به فایل مربوطه لینک بدم
  الان درست شد میتونید دانلود کنید
 21. \'\'عرفان طباطبائی:

  ۱۳ مهر ۱۳۹۱
  ســلام ;-)

  خواهش می‌کنم. خوب کردی.
  فقط یه چندتا ریزه کاری داره که اگه بررسی بکنی میبینیشون… مثل فاصله شروع فرمان‌ها و چندتا مشکل ویرایشی…

  در کل خوبه. ممنون.

 22. \'\'رضا:

  ۱۲ آبان ۱۳۹۱
  سلام
  شب هرچی با کدهایی که گفتین خواستم هم برنامه هارو نصب کنم هم فدورامو آپدیت کنم انگار هیچیک از کدا واسه فدورام کار نمیکنن بعد که دیدم اینطوه رفتم از طریق software update که از شانس بدم اونم انگار نه انگارو جون به عزراییل میده ولی آپدیت شدنی در کار نیست میخواستم بپرسم دلیلش چیه
  باتشکر
 23. \'\'عرفان طباطبائی:

  ۱۴ آبان ۱۳۹۱
  رضا جان لطفا بیشتر توضیح بده.
  وقتی کد‌ها رو وارد می‌کنی چه پیغامی بهت میده؟
  ورژن فدورای شما چیه؟

\"ارسالبرچسب ها : , , , , ,